18650 Battery Pack Assembly Line 3000PCS/H Automatic Production
Shenzhen Chebao Technology Co., Ltd
Contact Now
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : CHEEBO
Model Number : CBZDL-SS-5046
MOQ : 1
Compatible cell models : 18650/21700/32700/26650/32650
Dimensions : 11600*1000*1730MM (L*W*H)
Total power : 220V 50/60Hz 6KW
Use air pressure : 0.5-0.8Mpa
Production efficiency : 3000PCS/H (Automatic part)
CCD detection field : 400*300MM (Max)
CCD lens pixel : 2000W
Spot welder stroke : 500*360MM (Max)
Cell sorting channels : 6+1
Nickel sheet thickness : 0.02-0.3MM
Number of stickers : 4PCS (Depends on cell type)
User interface : Touch screen
Manpower required : 3-5 people
Line color : Ivory white (Customizable)
Welding thickness : 0.02-0.3MM
Contact Now
Product Introduction
Compatible cell models
18650/21700/32700/26650/32650, etc Cylindrical cell
Dimensions
11600*1000*1730MM (L*W*H)
Line color
Ivory white(Customizable)
Total power
220V 50/60Hz 6KW
Use air pressure
0.5-0.8Mpa
Production efficiency
3000PCS/H(Automatic part)
CCD detection field
400*300MM(Max)
CCD lens pixel
2000W
Spot welder welding stroke
500*360MM(Max)
Cell sorting channels
6+1
Nickel sheet welding thickness
0.02-0.3MM
Number of stickers (Each time)
4PCS(Depends on cell type)
User interface
Touch screen
Manpower required
3-5 people
Application:
Company Profile
FAQ
Q: I don't know which one is right for me?
A: Please tell us the following information
Q: How do I install and run the machine?
training videos and user manuals randomly. 95% of customers can teach themselves.